nedeľa 26. júla 2015

Mirage IIIC/CJ, R.V.Aircraft 1/72

Prvé dva kúsky z novej série kitov od R.V.Aircraft. Po sériach Migov 23 a 21 sa výrobca pre zmenu zameral na francúzske Mirage III. Výber typu dáva nádej, že sa dočkáme dlhého radu ďalších variánt, modernizácií a úprav, ktorými táto konštrukcia počas svojej kariéry prešla. 

Kity sú zabalené už v tradičných nízkych, zhora otvárateľných tuhých krabičkách, ktoré bezpečne uchovávajú svoj obsah, zároveň zberateľom kitov umožňujú tvoriť vysoké "komíny", bez toho, aby sa spodné krabičky deformovali pod veľkou hmotnosťou. Osobne mám tieto krabičky veľmi rád.

Obsah krabičky Mirage IIIC. Kit obsahuje 2 rámčeky plastových dielov, 1 rámček čírych dielov, 2 až 3 rezinové diely. Nálepky, číre a rezinové diely sú chránené pre poškodením v extra sáčkoch.

Obsah krabičky Mirage IIICJ.

Kit Mirage IIIC ponúka celkovo 6 markingov. Z toho 3 francúzske, 1 švajčiarsky a 2 juhoafrické. Náhľady markingov a kamufláži oboch kitov sú prevzaté z FB stránky výrobcu.

Kit Mirage IIICJ ponúka tiež 6 markingov. Z toho 5 izraelských a 1 argentínsky. Výber je skutočne reprezentatívny, z doby celej ich služby, od počiatočných NMF, cez klasické kamuflované z 70's, až po šedivku z konca ich služby.

Aršík nálepiek Mirage IIIC. Potešujúce sú čitateľné popisky v dvoch verziách, francúzskej a anglickej. Tiež znaky a symboly sú pekne ostré, bez posunov farieb.

Aršík nálepiek Mirage IIICJ. A znova popisky v hebrejčine a v španielčine!

Pohľad do manuálu. Po grafickej stránke zaostáva za návodmi väčšiny súčasných výrobcov, ale je napriek tomu dostatočne prehľadný a splní svoju funkciu. Na druhej strane, extra listy s farebnými kamuflážami sú už tradične na vysokej úrovni.

Dobrý nápad, Namiesto veľkoplošných, ťažko aplikovateľných dekálov, výrobca ponúka v mierke 1/1 vytlačené šablóny na nástrek žlto-čierných trojuholníkov na krídla izraelských mašín, ktoré aj po jednoduchom vystrihnutí splnia svoju funkciu, keďže sa aplikujú na rovné plochy krídel a smerového kormidla. 

Celkový pohľad na prvý rámček. Subjektívne sa mi zdá tento plast mäkkší ako plast predchádzajúcich kitov MiG-21/23 a s viac otrepmi. Že by zmena lisovne...? Celkovo však to nie je fatálny problém, len akurát bude treba viac začisťovať diely. Povrchové detaily, ako aj linky paneláže vyzerajú pekne. Často diskutované nity vyzerajú na detailnych fotkách príliš výrazne, ale v skutočnosti, na voľné oko, nevyzerajú nijak rušivo. Naopak, tento typ onitovaného povrchu mne osobne veľmi vyhovuje. V záverečnej etape stavby sa dá skutočne maximálne vyhrať s patinou, čo som si uz veľakrát skúsil pri stavbe niekoľkýc MiG-23 a MiG-21 R.V. Aircraft.

Detailnejšie pohľady na prvý rámček. Kit obsahuje pár podkrídlových prídavných nádrží v "nadzvukovej verzii". Jednotlivé drobné detaily, ako pracovné valce, čidlá a antény nemajú vzájomný posun polovíc, teda po odstránení vtokov a pozdĺžnom začistení budú pekne použiteľné. Kryty podvozkových šachiet majú pekne znázornené profily z ich vnútorných strán. Kit má delené krídelká a vztlakové klapky. Tento rámček ešte obsahuje podtrupový závesník a varianty predných strán trupov pre verzie IIIC a IIIE. Čo chýba v kite, je pár vonkajších podkrídlových závesníkov, na ktoré sa vešali PLRS Sidewinder 9B resp. francúzske Matra Magic. 

Celkový pohľad na druhý rámček.

Kit obsahuje delené a dostatočne hlboké podvozkové šachty. Taktiež už klasikou R.V. kitov je detailna a dostatočne hlboká výtoková tryska.

Rámček čírych dielov obsahuje delený prekryt kokpitu a reflektory určené na nalepenie na prednú podvozkovú nohu. Hrúbka prekrytu je v poriadku a dá sa priamo použiť v otvorenom stave bez potreby náhrady nejakým vakuformom.

Rezinové zadné trupové prstence pre verzie IIIC a IIICJ. Pre plánovanú verziu E je tento diel priamo v rámčeku v plastovom prevedení. Vrchný rezin je určený pre verzie IIICJ s výkonnejším motorom Atar 9C. Spodný diel je určený pre Mirage IIIC/CJ s pôvodným motorom Atar 9B.

Sedačka v rezine. Rozmerovo a tvarovo správna, avšak detaily sú zaliaté a nevýrazné. Po vymaľovaní bude uspokojivá do uzavretého kokpitu. Pre alternatívu otvoreného kokpitu by som rozmyšľal o jej náhrade.

Momentálne jediným konkurentom tohoto kitu sa javí cca.3 roky stará rada kitov Mirage IIIE a ich derivátov od  austrálskej firmy HP Models a ich prebaly od belgickej PJ Production. Keďže som tieto kity staval, viem, že ich najväčším problémom sú príliš výrazné linky paneláže, ktoré som musel zbrusovať a obnovovať po celej ploche draku. Toto je však na subjektívnom posúdení každého modelára, akému prevedeniu povrchu dáva prednosť.

Prvé čo som urobil s touto novinkou, bola snaha aspoň na sucho si skompletovať drak. A to z jednoduchého dôvodu. Počas stavby Mirážiek IIIO od HPM som mal najzávažnejší problém s kompletovaním draku na spodku trupu v oblastí napojenia jeho prednej časti s hlavnou, kde mi vznikol výrazný schod. ten bol o to nepríjemnejši, že sa nachádzal v oblasti vyustenia kanónov s množstvom detailov. Tiež prstence sacákov vyžadovali výrazné tmelenie (to je však problém skoro všetkých kitov lietadiel s takto koncipovanými sacákmi na bokoch trupov, áno tiež Hasegawa F-104...) U tohoto kitu sa mi po suchom zostavení javí, že tento problém nebude tak výrazný. Navyše, prstence sacákov sú riešené ako súčasť trupu, takže táto nepríjemnosť v tomto prípade úplne odpadá.

Na druhej strane, čo mi bolo jasné už pri tomto suchom zostavení, že bude nutné byť mimoriadne starostlivý počas začisťovania dielov draku a ich presného lepenia, hlavne v zmieňovanej oblasti na spodku trupu na rozhraní jeho prednej a hlavnej častí, kde sa stretávajú tieto častí aj s koreňom krídel. Tu by sa mohlo stať, že predná časť trupu bude prilepená pod nesprávnym uhlom a naruši to celkový vzhľad Mirage. Preto opatrne, radšej 3x merať a potom lepiť! O dôslednom začisťovaní dielov ani nepíšem...Treba si uvedomiť, že je to kit bez fixačných kolíkov a plôšiek, zároveň trup je dosť "rozkrájaný" z dôvodu univerzálnosti pre ďalšie plánované verzie. Preto veľký pozor!

Napojenie krídel, SOP, deleného chrbatu a radomu s trupom sa mi javia ako OK. Tiež priečne profily častí trupu, radomu, zadných prstencov sú v poriadku bez nesúmerností.

Aké použiteľné aftermarket doplnky sú už teraz k dispozícii? Predovšetkým by som ako prvé investoval do sústruženej pitotky, teda podobne ako u všetkých kitov, ktoré staviam. Je to krásny viditeľný detail, ktorý dokáže veľmi vylepšiť celkový dojem. Pre Mirage III je to jednoznačne Master 72022, ktoré som použil aj pri stavbe HPM kitov. Spomenutá rezinová sedačka môže byť nahradená pohľadnejšou od Pavla Models S72059. Neexistencia výzbroje v kite môže byť riešená výzbrojným setom 721214 od PJ prod. Áno všetko sú to ďalšie investície, ale je to na slobodnom rozhodnutí modelára. Ono aj čistá krabička bez doplnkov, len s pridavnými nádržami, môže byť pohľadná. Veď v tejto konfigurácii lietali zrejme najčastejšie...

Verím, že sa dostane do ponuky sada PE dielov, či priamo od výrobcu, akov prípade MiG-21, alebo od Brengun, RES-IM a pod. Prípadne rezinová séria francúzskej výzbroje pre Mirage III.

Zhodnotenie:

Výber typu je podľa mňa trefa do čierného. Umožňuje výrobcovi ponúkať postupne minimálne toľko verzií a ich derivátov ako to je v prípade MiG.21MF/bis. Od Mirage IIIE, IIIO, cez Mirage V, Neshery, IIIRS, Pantery, Kfiry až niekde po Cheetahy. A medzi nimi množstvo prieskumných úprav. 

Pluska pre kit:

+:výrazne nižšia cena oproti HPM/PJ. Podľa Hannants shopu je to 23EUR vs. 38EUR. Na Modelimexe som zakúpil tieto kity za cca 16EUR. 

+ prevedenie povrchu, linky, nity. Samozrejme to je subjektívna záležitosť, niekomu vyhovuje, niekomu nie.

+ pekné detaily ako kolesá, podvozky, podvozkové šachty a ich kryty, kokpit, výtoková tryska

prevedenie vstupných prstencov sacákov, ktoré sú súčasťou trupu

kvalita dekálov a výber atraktivných markingov, popisky vo všetkých potrebných jazykoch


Mínuska pre kit:

- Oproti predchádzajúcej sérii kitov MiG-21/23 je na plastových dieloch viditeľne viac otrepov, mäkkší plast. Zrejme výmena konštrukcie formy a lisovne. Viac pozornosti a trpezlivosti pri začisťovaní dielov.

- Chýbajúci vonkajší pár podkrídlových závesníkov pre PLRS

- rezinová sedačka. Síce rozmerovo a tvarovo správna, no so zaliatými detailami  Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára