nedeľa 30. októbra 2011

MiG-23BN Flogger H, R.V.Aircraft 1/72


V poradí už tretia verzia Floggera od R.V.Aircraft, majúca vzťah k československému a neskôr k českému letectvu. Po neverending story s prípravou útočnej MiG-23BN v KP (táto rozprávka však nabrala smutný koniec...), sme sa predsa len dočkali plnohodnotného kitu tejto verzie v 1/72. Teda konečne už netreba špekulovať nad prestavbou MiG-27 od Academy a následne ešte riešiť základné tvarové problémy kórejského kitu, ale užiť si stavbu čistokrvnej BNky priamo z krabičky.
Kit je zabalený v klasickej, zhora otvárateľnej a dostatočne tuhej krabičke so sympatickou kresbou na vrchu a s bokorysmi ponúkaných markingov na bokoch vrchnej častí krabice. V porovnaní s poslednou inováciou od Eduarda v podobe zboku otvárateľnej hrôzy pre kity 1/72, je tento druh krabice vhodný aj na dlhodobé uloženie do kitníka bez obáv, že sa pod ťarchou nových prikúpených modelov, krabica prevalí a ohrozí vlastný obsah. 

Kit je koncipovaný rovnako, ako predchádzajúce verzie Floggerov. Teda základom je spoločný obsah pre všetky doteráz vydané verzie MiG-23, ktorý je tvorený dvoma základnými univerzálnymi rámčekami dielov zo svetlošedého plastu a planžetou leptaných dielov. 

Pre útočnú verziu BN výrobca pripravil nové špecifické diely v podobe prednej častí trupu, resinov a upraveného rámčeka čírych dielov. Resiny riešia novú výtokovú trysku, pitotky, adaptéry pre štartovacie rakety a tankovací nadstavec pre irácku verziu.

Ponuka markingov je nadštandardne bohatá. 1x české letectvo, 2x letectvo ZSSR, a po jednom markingy letectiev Alžírska, Iraku, Kuby, NDR a zjednoteného Nemecka.

Paneláž je znázornená negativnými linkami. Potešujúce je znázornenie nitov, ktoré ušetrí hromadu práce v prípravnej etape stavby (aspoň pre nás nituchtivých). Samozrejme, na onitovaný povrch už v samotnom kite môžu byť rôzne názory, osobne to však vítam a teším sa z tohoto trendu. Menšie diely a detaily na povrchu sú dostatočne ostré. Ostatne kvalita celého kitu je na úplne rovnakej kvalitatívnej úrovni, ako už skôr vydané verzie MiG-23MF a MiG-23ML, ktoré som už v tomto blogu tento rok rozfotil.

Ďalšie bližšie pohľady na tieto základné rámčeky sú dostupné v príspevku venovanému kitu MiG-23MF

Doteraz nikdo nechcel ísť do toho, ale nakoniec sa našiel výrobca, ktorý sa nezľakol náročnej témy, pustil sa do rizika s názvom MiG-23 a ktorý aj nakoniec dotiahol prácu do zdarného konca. Niekoľko už úspešne dokončených a na internete prezentovaných modelov je jasným dôkazom, že séria Floggerov od R.V.Aircraft nie len pekne vyzerá v krabičke, ale dá sa aj úspešne postaviť. Teda konečne môžeme na staré  Academy kity zabudnúť ako na zlý sen a tiež prestať špekulovať, či sa Zvezda kit vôbec oplatí alebo neoplatí prerývať aj vzhľadom k nevydarenému krídlu a slabším detailom... Nevydržal som dlho čakať, nenechal som floggery dlho ležať v kitníku a pred niekoľkými týždňami som rozbehol dvojboj na stíhacích verziách MF a ML. Dnes som sa  rozhodol, že túto stavbu rozšírim na trojboj a rozpracujem aj útočnú BNku. V tomto projekte chcem maximálne využiť aj ponuku R.V. accesories, priebežne vydávaných k tejto sérii kitov.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára