utorok 24. apríla 2012

A6M5 Zero Fighter (Zeke), Tamiya 1:72


Ďalšia renomovaná značka sa vracia späť k mierke 1/72. O to viac potešujúce, keďže plastiková modelárčina je pre Tamiya skôr okrajovou záležitosťou, niečo ako doplnkový sortiment a žije hlavne z RC modelárčiny. Krabička, balenie výliskov a manuál sú v tradičnej kvalite. Teda praktická tuhá z vrchu otvárateľná krabica, ktorá bude dobrým pomocníkom aj v priebehu samotnej stavby. Každý rámček dielov je extra zabalený. Manuál je síce konzervatívne čiernobiely, ale výborne prehľadný. Teda Tamiya si drží v týchto záležitostiach, ktoré si kupujúci všimne ako prvé, svoj vysoký a overený štandard. Žiadne experimentovanie a pokusy o katovanie kostov na úkor zákazníka (napr. zmenou typu krabičky...) Snáď sa dá Tamiyi vyčítať len ignorácia sympatického trendu farebných schém markingov a kamufláži, ktoré sa stávajú bežnou záležitosťou aj u mainstreamových výrobcov. Ale je to  len detail...aj keď pre niekoho niekedy aj dosť fatálny :) Napríklad, keď sa mi zrovna pri stavbe Tamiya FW 190D podarilo vymeniť kamuflážne polia, vďaka mojej neznalosti RLM odtieňov a predpisov. No teda nie že by v mojom prípade bola farebná schéma zárukou, že to nepopletiem, ale predsa len vyššia šanca úpsechu :)
Farebné schémy sú aspoň na krabičke

Manuál v štandardnom a veľmi prehľadnom formáte

V krabičke sa nachádza okrem manuálu aj stručný viacjazyčný popis histórie Zera, vrátane grafického vysvetlenia rozdielov medzi jednotlivými vývojovými verziami. Čo dáva nádej, že Tamiya neostane len pri pokročilej verzii A6M5 

Krabička ponúka 3 rôzne markingy:
  1. A6M5 (Nakajima), 652nd Air Group, Aircraft Carrier Junyo, Mariana Sea, June 19, 1944
  2. A6M5 (Mitsubishi), Rabaul Air Group, New Britain 1943-44
  3. A6M5 (Nakajima),653rd Air Group, Oita Prefecture, 1944

 Všetky spomenuté predlohy sú v jednotnej, tmavo zelenej kamufláži. Žiadne kresbičky, symboly zostrelov a iné, pre modelárov atraktívne okrasy povrchu. Zrejme v tomto boli japonci dosť rezervovaní...
Aršík nálepiek s ostrou tlačou aj drobných popisiek
Kvalitu výliskov tohoto kitu ani netreba špeciálne komentovať...je jasné, kto v súčasnosti definuje kvalitu . Takže tu stačia len pohľady na jednotlivé rámčeky, ktoré kit obsahuje tri kusy.

Pohľady na rámček A s množstvom detailov do kokpitu, maketou motora, detailnými komponentami podvozkov, atď :


Pohľad na rámček B s čírymi dielmi. Okrem krytu kokpitu, ktorý sa dá bez rezania urobiť alternatívne aj v otvorenej variante, obsahuje rámček aj náznak zamierovača. Hrúbka prekrytov kokpitu je ideálna.

Pohľad na rámček C polovičkami trupov a krídlami. Kokpit a podvozkové šachty majú slušné náznaky detailov. Pre zavretý kokpit je to úplne dostačujúce, pre výrobcov vlastných detailov vynikajúce rozkreslenie polôh a veľkostí jednotlivých prístrojov.  Prevedenie paneláže a povrchových detailov draku je proste "tamiyacke".


Ako sólo diel je zabalený kryt motora:

"Tamigawa" systém na zabezpečenie točenia vrtúľ. Podľa mojich skúseností, to najlepšie riešenie, ktoré zároveň zabezpečí nepoškodenie vrtule po zavretí trupu a plnú funkčnosť otáčania po dokončení modelu. Jednoduché a účelné.

Nie som znalec japonských strojov, teda ani Zera, ale rozloženie dielov v rámčekoch dáva tušiť, že sa môžeme dočkať aj starších variant Zera. Od A6M2 cez A6M3... Rámček A sa zdá ako univerzálny, rámček B neviem posúdiť a rámček C by mohol byť alternatívny pre jednotlivé verzie. Osobne som ale veľmi spokojný s prednostným výberom verzie A6M5. Práve tieto pokročilé verzie sa mi páčia od doby vydania kitu F4U-1 Corsair od Smeru (licencia Heller) niekedy v roku 1986-87. Krabička tohoto kitu upútavala pozornosť mimoriadne vydarenou kresbou od J.Velca, kde spolu s hlavnou postavou v podobe kiwi Corsaira vystupovali práve tieto zelené A6M5. 

V krátkom čase sa určite objaví množstvo doplnkov k tomuto kitu, aj keď ten samotný toho moc tunovať nepotrebuje. Myslím, že zoom farebný leptík od Eduarda s detailami do kokpitu a niečo málo do exteriéru bude dostačujúci.

Potešujúca novinka a snáď aj potešujúci trend. No osobne by som radšej privítal niečo viac spojenecké a v zeleno-modrošedom kabáte, ale ani táto novinka nijak neurazí, práve naopak. Z môjho pohľadu aj vyšla vo vhodnom čase, teda nie len v dobe všeobecného comebacku 1/72, ale aj v dobe vydávania Eduardich Hellcatov, pre ktoré boli vždy tieto Zera chutnou potravou :)

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára