Po MiG-21SMT od RV Aircraft som už nepredpokladal, že sa ešte tento rok dostanem k nejakej horúcej novinke. A predsa, na úplný záver roka, ktorý bol mimoriadne bohatý na 1/72 novinky, sa zmestili dva na pohľad sympatické kity Typhoona od Brengun. Prvý kit predstavuje verziu Typhoon Mk.Ib "Mid production", alebo "bubletop" s trojlistou vrtuľou...
...a druhý kit verziu Typhoon Mk.Ib "Late production", resp. "bubletop" so štvorlistou vrtuľou.
V oboch krabičkách je však prakticky rovnaký obsah, teda až na ponuknuté markingy a aršíky nálepiek. Krabičky sú síce menej praktické, s bočným otváraním, ale dostatočne tuhé, aby bezpečne ochranili svoj obsah pred poškodením. Ten je navyše ochránený pred vytratením zabalením do sáčku.
Kit obsahuje 92 plastových dielov v béžovej farbe, ktoré sú rozdelené v troch rámčekoch. Ďalej v krabičke nájdeme 7 čírych dielov v jednom rámčeku a malý leptík s 5 dielmi. Niekoľko z týchto dielov je však nepoužiteľných pre aktuálne bubletopy a sú určené pre budúce verzie "cardoor" Typhoonov.
Kit Typhoona tzv. Mid pruduction ponúka 3 markingy, z toho je jeden spestrený inváznymi pruhmi. Žiaľ, nálepky v tejto krabičke majú posunutú tlač a tým pádom roundle sú nepoužiteľne, podobne ako aj veliteľské symboly...Aj toto sa ešte stáva v roku 2012. Brengun nie je jediným českým výrobcom, ktorý si zhadzuje vlastné úsilie pribalením takto nekvalitnej práce od iného dodávateľa. A ešte jedno žiaľ, nálepky neobsahujú popisky! Popisky považujem tiež za úplnú samozrejmosť aj pre kity 1/72.
Kit Typhoona tzv. Late pruduction ponúka 4 markingy, ktorých výber osobne považujem ako o niečo atraktívnejší ako v balení Mid production. Osobne mi však chýbajú žlté pásy na nábežných hranách krídel. Platí to aj pre predchádzajúci kit. V tomto kite som našťastie našiel nálepky bez posunu farebných polí, teda nemusím aj tu riešiť náhradu z prebytkov alebo aftermarket produkcie. Popisky som nenašiel ani na tomto aršíku. Osobne si tiež myslím, že niektoré z ponúkaných strojov už mohli mať na vrchných stranách krídel znaky s bielym medzikružím, ktoré sa stalo štandardom po januári 1945.
Stavebné návody sú pre oba kity pripravené samostatne, teda nebude nutné lúštiť rozdielností medzi oboma verziami. Stavebný postup v nich je rozdelený na 15 krokov a je dostatočne zrozumiteľný.
Pohľad na rámček s polovičkami trupov. Takto riešené trupy v samostatnom rámčeku dajú tušiť, že budú následovať aj "car door" verzie Typhoonov. Paneláž je vyhotovená ostro a je dostatočne hlboká bez strácajúcich sa liniek, napr. na spodku trupu. Na niektorých miestach sú linky paneláže na niekoľko mm zaliate plastom, ale nebude veľký problém to rydlom bezpečne opraviť. Vnútorné steny kokpitu majú znázornenú konštrukciu a niekoľko detailov. Škoda, že autor kitu neznázornil, spevňovacie doštičky na konci trupu pred kormidlami. Na fotkách reálnych strojov je toto spevnenie viditeľné, teda je na škodu, že tento detail nijak kit nerieši. Najlepším riešením by bolo ich prevedenie vo forme leptu.
Pohľad na druhý rámček s krídlami a výškovými kormidlami. Krídla majú krásne znázornenie povrchových detailov. Podvozkové šachty sú vlepované ako samostatné diely. Pekne sú znázornené otvory na vyhadzovanie prázdnych nábojníc. Tieto u Academy kity chýbajú a ich vyrezávanie nepatrí u mňa zrovna medzi príjemné opravy. Výškové kormidlá nepotrebujú aftermarket náhradu ako v prípade Academy.
Pohľad na tretí najrozsiahlejší rámček plastových dielov. Ten je navrhnutý, aby bol bez úprav využitý aj pre ďaľšie verzie Typhoonov.
Súčasťou kitu je aj raketová výzbroj. V prípade varianty podvesenia dvojice bômb kit obsahuje len potrebné závesníky.
Detailne vypracovaný vstup a výstup chladiča, vrtuľové kužele pre troj aj štvorlistú variantu.
Detaily kokpitu a predných stien podvozkových šachiet
Výfuky sa vlepujú ako samostatný diel do trupu. Síce to je úplný štandard, nič výnimočné, ale v prípade Academy kitu sú tieto riešené vcelku s trupom.
Vnútorné steny krytov podvozkových šachiet sú krásne vydetailované
Bočné konštrukcie kokpitu sú typické pre všetky stíhačky Hawker z obdobia WW2, teda sú vítaným detailom v tomto kite. Ďalší bodík naviac oproti Academy...
Pohľady na oba typy vrtúľ
Podvozkové nohy sú pripravené dostatočne detailne. Stačí len pridať kábliky hydrauliky
Pohľad na závesníky bômb, detailne pripravené predné a zadné steny kokpitu a nie moc vydarené stabilizačné plôšky neriadených '60 lb' RP-3 rakiet.
Závesníky rakiet sú vypracované detailnejšie ako v Academy kite.
Kormidlá. Alternatívy výškových kormidiel sú v rámčeku s krídlami.
Podvozkové šachty a ich kryty
Pohľad na rámček čírych dielov. Bubletop prekryt je delený a jeho hrúbka je akceptovateľná, teda nie je nutné obzeráť sa po vacu alternatíve.
Potešujúcim detailom sú číre kryty reflektorov. Tie sú dostatočne tenké na to, aby sa do otvoru zmestil napr. dodatočne vyrobený detail reflektoru.
Malý leptík so sadou pútacích pásov a stupačkou.
Porovnanie tvarov draku s kitom Academy. Pred vydaním kitu bolo avizované, že nás čaká tvarovo presnejší Typhoon. No v prevedení draku som nenašiel žiadne tvarové rozdiely. Dokonca kombinácia dielov od Academy s dielmi od Brengun celkom slušne dohromady sedí aj na sucho. Na fotkách sú bežové častí z kitu Brengun a šedé z kitu Academy. Teda čo sa týka obrysovej presnosti, tak jedinou výhodou kitu Brengun oproti Academy je len fakt, že netreba kupovať opravný set na výškové kormidlá, ktoré sú v Academy kite nepresné pre neskoršie série Typhoonov.
A prečo som si tieto kity vlastne kúpil? Veď existuje osvedčený kit od Academy za skoro tretinovú cenu. No zmysel v tom vidím minimálne rovnaký ako pri kúpe Dewoitine D.520 od RS. Oproti Academy kitu mi tieto novinky ponúkajú viac detailov a prepracovanejší povrch pri rovnakej tvarovej presnosti (porovnanie Academy kitu s vymenenými výškovými kormidlami)...Je to však vykúpené vyššou cenou a väčšou pracnosťou pri stavbe. Kto sa snažil u Academy kitu aspoň o opravu spomínaných výškových kormidiel nákupom QB sady, začal sa cenovo približovať k cene Brengun kitu...Tiež výfuky u Academy sú dosť veľkým problémom, ktoré je priam nutné nahradiť novými od QB. Navyše sú spojené s trupom. V prípade Brengun kitov tiež plánujem výfuky vymenť za rezinové QB, ale tu sa nemusím pracne zbavovať pôvodných... Teda máme na výber a každý sa rozhodne na základe vlastných preferencií. Z cenového hľadiska je porovnanie následujúce:
1. Academy kit s opravnou sadou na výškové kormidlá: 6EUR + 3,5EUR = 9,5EUR
2. Brengun kit: 16,3 EUR
V cenovom rozdiele cca 6-7EUR mám však viac detailov, prepracovanejší povrch, podvozkové šachty a kokpit, presnejšie vrtule.
Teda mne v tomto viac vyhovuje kit Brengun. Rozdiel cca. 6EUR v cene a trocha viac pracností mi rozhodne stojí za lepší výsledok na záver.
Je otázne, ako situáciu zmení plánovaná novinka od Airfixu, ktorý dokáže v poslednej dobe dosiahnuť bezkonkurenčný pomer cena/kvalita vrátane kompletných a kvalitných nálepiek...U mňa však zatiaľ vyhrávajú tieto dve krabičky od Brengun, aj napriek v texte zmieňovaným nedostatkom, ktoré väčšinou považujem za zbytočné a nedotiahnuté záležitostí.
+ povrchové detaily
+ detailné vybavenie podvozkových šachiet a kokpitu
+ leptané pútacie pásy
- kvalita nálepiek (v kite Mid production)
- chýbajúce popisky
- chýbajúce spevňovacie pláty na konci trupu
Vypadá to dobře... ale spíš bych potřeboval cardoor verzi, abych postavil mašiny, které létal Maňák (krom známého TP-N, bych chtěl XM-X)... Jsem rovněž zvědavý na Airfix (jen aby to nebyl jen nový přebal staršího kousku). Jinak se těším ještě na další novinku Airfixu Hurrouše v early version, jsem zvědav, jak se s tím popasuje fix... Ještě by mohli udělat Hurroše I v negativu a trochu víc vybavenej, než je ten současnej :-)
OdpovedaťOdstrániť