utorok 30. decembra 2014

2x S-101 (Jak-23 Flora), Special Hobby 1/72 - HOTOVO

Jaky sú dokončené. Kit je dobré vybavený resinovými dielmi a malou PE sadou. Teda ako doplnok som použil len farebný PE set RES-IM, určený pre tento kit.

Počas tejto stavby som si prvýkrát vyskúšal čierny surfacer 1500, striebornú farbu Gunze C08, nové prípravky na wash-sadu AMMO Mig Jimenez 7423 "Air Weathering Set-Metallic Airplanes & Jets" a nakoniec na fixovanie povrchu pololesklý lak Alclad2 312 Klear Kote Semi-Matte.

So všetkými týmito novinkami v mojom sklade chémie som spokojný a chcem ich používať naďalej. Akurát trocha pochybujem nad lakom Alclad2. Povrch po ňom je naozaj veľmi pekný, nezabije kovový lesk, ale za 24 hodín stále ešte nie je úplne zatvrdnutý. No počkám ešte, snáď len potrebuje čas...ak nie, na novú stavbu musím skúsiť niečo iné na finálny lak.

Čo sa týka novej špecializovanej sady na wash, myslím, že to je dobrý nápad od výrobcu. Najprv som owashoval nitové rady so svetlejšou Deep Grey. Po zotretí prvého washu som na linky paneláže použil tmavšiu Blue Black. Na tretí krok, opravu strhnutého washu z liniek po umytí povrchu som použil Deep Brown.

Moja chvála patrí MPM za výber správneho typu lietadla a aj vyhotovenie a kvalitu kitu. Naopak, hnevám sa na MPM za kvalitu nálepiek! Všetko fajn, ich nanášanie a usadenie na povrch...ale kvalita tlače je na dnešnú dobu podpriemerná a prakticky bez problémov sa dali použiť len čierne kódy HX-51 a IF-18. Výsostné znaky mali posun tlače s bielym lemom na kraji, popisky absolútne nepoužiteľné. Snáď sa MPM vzpamätá a zapracuje hlavne na nálepkách v ich kitoch...

HX-51, 3.letka, 3.stíhací letecký pluk, Brno

IF-18, 1.letka, 51.stíhací letecký pluk, Mladá

1 komentár:

  1. Mám od konglomerátu MPM Arado, tedy C-2 a ty popisky jsou fakt hrozné... jsou to spíše rozmazané černé a červené čáry!!! Budu muset improvizovat. Buď použiji několik zbytků ze staré stavebnice KP, která je několik desítek let stará, přesto popisky jsou dobře čitelné, nebo si alespoň některé vytisknu na čb tiskárně, problém ovšem budou ty červené.

    OdpovedaťOdstrániť