piatok 30. augusta 2013

J-29A/B Tunnan, Tarangus 1/72


Prvá novinka v mierke 1/72 od švédskej firmy Tarangus. A hneď chuťovka v podobe lietajúceho sudu, ktorý bol európskym súčasníkom sovietského MiG-15 a amerického F-86 Sabre. Ku všetkým jetom európskej konštrukcie mám obzvlašť pozitívny vzťah, preto ma avízo o príprave tohoto kitu veľmi potešilo. Ešte zo základoškolských čias si pamätám kit J-29 od Matchboxu, ktorý sa u nás predával za 25Kčs a ktorý som si rýchlo zlepil a natrel so striebrenkou z nejakého dopraváku od Plasticartu :) Lietajúci sud ešte lisovala aj firma Heller, ale tento kit je v dnešnej dobe prakticky nedostupný. Teda toto je vhodná doba na vydanie Tunnana 1/72 a tento kit si určite rýchlo nájde dostatok svojich kupcov.

Treba zvlášť upozorniť, že na rozdiel od spomenutých starších kitov Matchbox a Heller, ktoré predstavujú pozdejšie verzie E a F, táto novinka pokrýva pre zmenu skoré verzie A a B. Hlavným rozdielom je typ krídla.

Kit je zabalený v zboku otvárateľnej krabičke v rovnakých rozmeroch a kvalite ako krabičky 1/72 kitov od českých firiem Sword, RS alebo AZ. Kresba je podobného "počítačového" štýlu, ako používa napr. Sword.

Krabička obsahuje dva rámčeky plastových dielov stredne šedej farby, jeden rámček čírych dielov, 5ks rezinových odliatkov, manuál a aršík nálepiek.

Kit ponúka tri varianty markingov, dve klasické švedske tri korunky a jeden z UN kampane v Kongu na začiatku 60's. Žiaľ, návod v kite nešpecifikuje ich verzie. Mne sa podarilo zistiť následujúce:

-J-29A, s/n 29303, red M, wing F13 od 11/1954
-J-29B, s/n 29440, white G, wing F22 od 9/1962 UN, Kamina AB, Congo. 16.3.1962 havária v Congo
-J-29B, s/n 29368, Yellow J, wing F8 od 31.7.1953

Ich farebné zobrazenie je na spodnej strane krabičky. Nálepky majú výborný sútisk a obsahujú aj popisky. Výrobca nálepiek nie je uvedený. Že by poľský Techmod?

Pohľad na prvý rámček s polovičkami trupu, čelným prstencom, podvozkami, podkrídlovými závesníkmi, atď. Tu je pravý čas spomenúť, že kvalita plastu, celkové vyhotovenie výliskov, reziny, formát návodu a ďalšie detaily nasvedčujú, že pôvod kitu je v Českej republike, konkrétne u firmy Sword. Ale na 100% to nechcem tvrdiť, len na 99% :)

Detailne pohľady na vyhotovenie povrchu polovičiek trupu. Povrchové detaily sú vydarené, paneláž je rovná, presná, na môj vkus však trocha jemná a na niekoľkých miestách ju bude vhodné prehĺbiť. To sa však ukáže možno až po surfe...

Ďalšie pohľady na ľavú polovičku trupu, plus pohľady na prístrojovú dosku, podkrídlové závesniky a ďalšiu drobotinu

Detailné pohľady na kolesá, ktoré sú delené na polovice, podvozkové nohy, kryty predný prstenec, atď. Potešujúce je prevedenie prednej podvozkovej šachty, ktorá je riešená ako samostatný diel a je dostatočne hlboká.

Kryty podvozkových šachiet, ktoré sú pekne štrukurované z ich vnútorných strán.

Pohľad na ďalšiu drobotinu v rámčeku a na pravú polovicu trupu. 

Druhý rámček obsahuje hlavne polovice krídel a ďalej podlahu kokpitu, výškovky, prídavné nádrže, atď

Detailne pohľady na povrch krídel. Ako som už spomenul, krídla sú staršieho typu (pre verzie A a B), teda ešte bez lomenej nábežnej hrany (tzv. psieho zubu), ktorá bola charakteristická pre verzie E a F.

Prídavné nádrže, pravá stena kokpitu, výtoková tryska a výškové kormidlo.

Základ kokpitu...

Rámček s čírymi dielami obsahuje prekryt kokpitu a predné reflektory. Prekryt kokpitu je delený a jeho hrúbka je v poriadku. Teda nemá zmysel hľadať acetátovu alternatívu.

Rezinové diely. Sedačka, šachty hlavného podvozku, zamierovač a vstup do motora (konkrétne lopatky vstupného kompresora). Teda model nebude vpredu deravý... 

Pokus o suché zostavenie draku. Nie som expert na Tunnana, ale celkovo sa mi zdá tento kit po tvarovej stránke v poriadku. Aspoň po subjektívnom porovnaní s fotkami skutočných strojov. Taktiež po po tomto pokuse predpokladám bezproblémovú zostaviteľnosť kitu...je to však len predpoklad, kit som zatiaľ na ostro nelepil.

Dostupné doplnky. Sadu farebných leptaných dielov ponúka švédska firma Maestro Models. Lept je vyrobený spoločnosťou Eduard a sú navrhnuté pre Tunnana od Helleru. Napriek tomu prevážna časť tohoto leptu bude využiteľná na vylepšenie kitu od Tarangus. Poľská firma Master Model má vo svojej ponuke kovové pitotky. Osobne produkty tejto firmy (pitotky a hlavne kanónov a guľometov) nikdy neodmietnem využiť vo svojich stavbách. A výsledok vždy stojí za to.

Taktiež sú dostupné rezinové kolesá od Aires ponúkané pod číslom 7211.

Možností výberu markingov sa dajú rozšíriť napríklad zakúpením aršíka Print Scale 72038. Tlač a sútisk tohoto aršíka je na výbornej úrovni, čo je dôležité hlavne pre drobné znaky jednotlivých wingov švédskeho letectva. S nálepkami tohoto výrobcu som ešte nepracoval, tak neviem posúdiť, či sa budú aj tak dobré nanášať, ako dobré vyzerajú. Tento aršík má však jeden problém. Jeho návod nešpecifikuje bližšie verzie jednotlivých lietadiel, teda nedá sa hneď posúdiť, ktorý marking je vlastne použiteľný pre verzie A a B a ktorý pre verzie E a F. Teda až na marking rakúsky, keďže rakušania používali len neskoršie verzie so psím zubom na nábežkach. Hľadaním na internete som zistil že z 9 markingov, ponúkaných v aršíku sa dá využiť v tomto kite až 6 markingov (verzie J-29A/B a S-29C), vrátane kamuflovanej UN.

Vydanie tohoto kitu je pre mňa milým prekvapením a po zhliadnutí prvých fotiek výliskov som ani chvíľu neváhal so zakúpením hneď dvoch týchto modelov. Nie je to nikde uvedené, ale predpokladám, že kit bol vyrobený českou firmou Sword. Keďže osobne mám kity tejto spoločnosti vo veľkej obľube a mám aj celkom pozitívne skúsenosti s ich stavbou, tak predpokladám, že aj tieto švedske sudy budú bez problémov postaviteľné. Mám len jeden otvorený bod. Pustiť sa v jednom kite do úpravy krídla so psím zubom? Dá sa to samozrejme... A keďže chcem postaviť rakúsky sud, tak nad tým aj uvažujem...Alebo počkať na vydanie kitu s verziami E/F? Info nemám čo môžeme čakať ďalej od tejto novej značky. Som optimista a verím, že okrem pozdejších verzií Tunnanov sa dočkáme aj ďalších švédskych brusov v 1/72 od tejto firmy. Začiatok sa vydaril...

2 komentáre:

  1. Děkuji za velmi pěkný pohled do krabičky! Kde se dá sehnat (v ČR/SR)? Myslíš, že se dočkáme i dalších přebalů, třeba s Rakušanem už v krabičce? Doufám, že budou i další kousky! Díky a srdečně zdravím! Honza Ivanega

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Ahoj Honza!

    Predpokladám, že u nás najskôr to bude mať v ponuke Modelimex. No ja by som bol veľmi rád, keby vydali aj verzie E/F, z ktorých by sa dal urobiť rakušák. A keď budú, myslím, že tam dajú rakúske markingy, keďže to boli jediní zahraniční uživatelia. Keď sledujem ako predávajú ich Lansen v 1/48, že pripravili minimálne 2 krabičkové verzie, tak predpokladám, že aj Tunnan bude vo viacerých krabičkách. Asi bude záležať od úspechu predaja aktuálnej krabičky. A na Hannants šla celkom dobre... :)

    Palo

    OdpovedaťOdstrániť