nedeľa 22. februára 2015

S-102 & S-103, Eduard 1/72 -S-102 & S-103, Eduard 1/72 - HOTOVO

K Eduard limitke "Československé patnácky" som prikúpil

  • rezinovo/PE sady Eduard 672 022/024 MiG-15/MiG-15bis cockpit
  • rezinovo/PE sady Eudard 672 021/020 MiG-15/MiG-15bis airbrakes
  • sústružené hlavne a pitotky Master AM72070. 
  • popisky HM-Decals


Na jednej strane, Eduard rezinové kokpity sú skutočne špičkové. S množstvom drobných ostrých detailov a krásne pasujúce do trupov kitu. Skutočná radosť s nimi pracovať a krásny viditeľný výsledok.

Na druhej strane, rezinovo/PE sady brzdných štítov sú presným opakom. Za posledné roky som nezažil väčší modelársky horror. Skutočnou "chuťovkou" je vytvárovanie, zostavenie  a vlepenie vnútorných šachiet, ktoré sú riešené ako jeden PE diel. Žiaľ, keď som sa k tomu dostal, už som mal vyrezané diery v trupoch na ne a tieto trupy som mal už komplet onitované. Inak by som tieto nepodarené sady rovno zahodil. Nikdy viac! Neviem či autori takýchto doplnkov niekedy skúšajú zostaviť svoje dielo...Takto som musel toto dielo skazy dokončiť. Klapky nie sú nakoniec ozdobou kitu, ale naopak dehonestujú výsledok. OK, možno som na ne ešte nedorástol, ale aj tak by som rád videl, ako ich zostavil a vlepil autor tohoto setu.

Kovové hlavne a pitotky od Masters sú štandardne na špičkovej urovni a ozdobou modelu.

Mrzia chýbajúce popisky v kite, ktoré vedia krásne oživiť najmä kovové povrchy. No vďaka chybnému názoru niekoho u výrobcu, nie sú súčasťou tohoto kitu, čo je v dnešnej dobe už celkom unikátna vec aj v mierke 1/72. Snáď v ďalších vydaniach tohoto kitu sa už objavia...

Samotný kit MiG-15 je na špičkovej úrovni a skutočne podarenou predzvesťou Eduardom ohlásenej 72 revolúcie, radosť stavať. Jediným problémom z môjho pohľadu sú nedomyslené masky na nástrek modrých šípov pre 3234.
MiG-15 (S-102), 1.stíhacia letecká divízia, Ruzyň, 1955:
 MiG-15bis (S-103), kpt.Oldřich Paldus, 15.slp, Žatec 1957:

Dvojstavbu som zobral ako oboznámenie sa s týmto novým kitom od Eduarda. Už teraz mám v hlave nápad na ďalších asi 7-8 československých MiG-15. Horeuvedené hlavné problémy, ktoré som zažil počas tejto stavby, má už ďalej nezaujímajú. Jednoducho modrý šíp už robiť nebudem a v rámci zachovania si zdravia už nikdy nesmú do môjho domu Eduard sady brzdných štítov pre tento kit. Chýbajúce popisky už mám dokúpené v dostatočnom množstve.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára