streda 9. septembra 2015

Hellcat Mk.I / Mk.II (FAA), Eduard 1/72 - kamufláže

 
Hellcaty idú do farieb. Najprv som nastriekal surfacer, opravil drobné chyby tmelenia a celý povrch vyleštil. Použil som šedý surfacer Gunze jemnosti 1200.


Základný nástrek kamufláže. Pre Mark I som použil akrýlové farby Tamiya XF-21, XF-24 a XF-62. Mark II je nastriekaná akrýlovou Gunze H.55. Všetky odtiene sú mierne tmavšie, ako chcem na záver získať.


 
 


Ako som už spomenul, že z rôznych dôvodov opúšťam nitovanie 1/72 kitov. Aby som však povrchy nijak neochudobnil, skúšam nájsť nejakú náhradu, ktorá ešte viac oživí celkový výsledok. Časovo dobre mi do toho zapadlo vydanie nového čísla The Weathering Magazine, ktorý sa venuje štýlom vo všeobecnosti použiteľným aj na lietadlá. A v ňom ma mimoriadne inšpiroval článok od Beru Karolyho, kde na Me-262 1/48 podrobne step-by-step vysvetľuje jeho vlastný postup spracovania povrchov. Berove výsledky sa mi mimoriadne páčia a aktuálna stavba Hellcatov je výbornou príležitosťou si jeho odprezentovaný štýl vyskúšať. Je to môj prvý pokus, samozrejme mierne modifikovaný pre moje potreby, schopností a možností. Ale už teraz viem, že je to veľmi zábavná  a zaujímavá práca.

Začal som "rozbíjanie" povrchu tupovaním a štetcovaním zriedenej bielej vodovky Vallejo. Výsledok je dosť desivý 

V druhom kroku som rovnakým spôsobom natupoval a neštetcoval tmavo šedú (na Mk.I) resp. čiernú (na Mk.II) zriedenú vodovku Vallejo. To všetko čo najviac nepravidelne, aby povrch bol maximálne roznbitý.


Po druhom kroku som povrchy leštil s Gunze Grinding Cloth jemnosti 3000 a kefoval zubnou kefkou. Je to z dôvodu, aby som po štetcovaní a tupovani vodoviek vyhladil povrch a nestratil linky paneláže.  

V treťom kroku som striekal zriedenú bielu akrylku Tamiya, pričom som prevažne prechádzal cez linky paneláže, krytky apod. Nie však otrocky presne...prípadne aj mimo na zníženie kontrastu natupovanej farby. Podobný krok som urobil s čiernou akrylkou Tamiya, tú som však viac striekal ponad linky paneláže a tiež na krytky a na plochu na zníženie kontrastu natupovaných farieb. Následne som znova povrchy leštil a kefoval, tentokrát som však začal s drsnejšiou utierkou Mr. Grinding Cloth jemnosti 1000 a skončil s utierkou jemnosti 3000. Na záver som skontroloval všetky linky paneláže, či nie sú zaliate a prípadne prešiel opatrne rydlom.Takto sú pripravené povrchy na nástrek druhej vrstvy kamufláže, pre ktorú som použil svetlejšie odtiene:

Mk.I : Gunze H.74, H.52, H.305
Mk.II: Gunze H.54

Všetky farby som mal nariedené 1:4. Najväčší problém je presne odhadnúť vrstvu farby, aby som nestratil tie textúry, čo som vyrábal doteraz, a zároveň to nebolo nejako divoko kontrastné... 

Tak zatiaľ ma táto Bera Károlyho metóda patinovania dosť baví, dúfam, že ju časom zvládnem...


Následovať bude soľná metóda na ošľapané a najviac unavené miestá. Potom dekále, wash, očadenie, čiping atď, všetko primerane :)

1 komentár: