streda 6. apríla 2016

2x P-47D Thunderbolt Mk.II, Tamiya 1/72 - kamufláže

Thunderbolty majú skompletované draky a sú vo farbe.

Po skompletovaní drakov s minimom tmelenia som ich povrchy nastriekal šedým surfacerom jemnosti 1200. Následne som ich vyleštil Gunze utierkami jemnosti 3000.

Pred nástrekom kamufláže som riešil identifikačné a invázne pruhy. Pre RAF Thunderbolta som nastriekal na krídla a chvostové plochy biele pruhy. Po nástreku a zalakovaniu bielej akrylovej Tamiya XF-2 som vymaskoval biele pásy šírky 10mm (krídla) a 6mm (chvostové plochy). Rovnako som vyriešil biely predný prstenec krytu motora.

U gabreskiho juga som postupne nastriekal invázne pruhy. Začal som čiernou Tamiya XF-1 ktorou som nastriekal celé plochy inváznych pruhov. Pričom jeden pás (biely alebo čierny) je široký 6mm. 


Tieto čierne plochy som som následne zalakoval. Po zaschnutí som vymaskoval čierne pásy 6mm páskou Tamiya...

 ...a nastriekal biele pruhy, pričom som vonkajšie hranice vonkajších pásov nechal nevymaskované.

Po strhnutí masiek a zalakovaní celku bol thunderbolt pripravený na nástrek kamufláže. Samozrejme, pred tým som vymaskoval kompletné polia inváznych pruhov.

Podobným spôsobom som pripravil červený marking vpredu a vzadu trupu

Oba Thunderbolty majú spodnú časť draku nastriekanú britskou Media Sea Grey. Na jej nástrek som použil následujúce odtiene:

Základný nástrek - Tamiya XF-83
šisovanie a rozbitie povrchu: Mix XF-2 : XF-19 (2:1), XF-25

Nástrek Gabreskiho P-47D. Vrchnú časť draku som nastriekal stredne šedou Gunze H.331.

Následne som tento jednofarebný povrch "rozbil" s Tamiya XF-83 (Ocean Grey) a s XF-25.

Pokračoval som nástrekom zelených kamuflážnych polí, ktoré sú dosť roztrhané a skôr sú to škvrny...Začal som základným nástrekom s XF-81. Následne som túto zelenú rozbíjal s tmavšou XF-61 a svetlejším filtrom-mixom XF-81:XF-4. Na záver som ešte Ocean Grey polia podľa vkusu a potreby zosvetloval svetlejším filtrom-mixom XF-82:XF-19. Robil som to tiež z dôvodu zvyšovania kontrastu medzi zelenou a Ocean Grey a zdôraznenia opotrebenia povrchu.

Thunderbolt  RAF dostal tmavozelené polia rovankých odteiňov ako gabreskiho stroj. Hnedá farba má základ  mix XF52:XF64 (2:1). Tento základ je zosvetlovaný s Gunze H.72 a svetlejším filtrom-mixom XF55-H72 (1:1).

Na záver som obe P-47D nastriekal lesklým lakom X-22 a pripravil ich na nálepky.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára