utorok 16. marca 2010

MiG-21bis Fishbed-L, Zvezda 1/72


Minulý rok som si kúpil 2 kusy tohoto kitu a uvažujem o ich paralelnej stavbe. K tejto kúpe som bol inšpirovaný parádnou stavbou rumunského modelára, ktorú odprezentoval na ARC fóre

Fishbed je pre mňa veľmi atraktívna téma od doby môjho prvého zlepenca z kitu MiG-21(asi PF) od Matchboxu :) Veru máloktorý kit mi urobil takú radosť ako tento dvojfarebný MiG v polovici 80's. Pokiaľ ho rýchlo nenahradila horúca novinka od KP v modrej krabičke za 15,5Kčs :)

Dvojjazyčný manuál v tomto kite je celkovo prehľadný, ale grafickú úroveň posledných HB alebo Airfixov nedosahuje. Napr. kamuflážne schémy  vo farbe sa stavajú štandardom. Nie že by to bolo dôležité, ale poteší... V prípade tohoto kitu sú navyše kamufláže znázornené na bokorysoch pravdepodobne MiG-21PFM. No nie že by to bolo dôležité, ale moc dobrú vizitku o precíznosti výrobcu to určite neurobí. K dispozíci je marking pre letectvá CCCP, Fínska a Poľska.

Nálepky sú v typickom prevedení z východu, teda ani neviem, či sú alebo nie sú dobré, osobne ich ale neplánujem použiť.


Kit od Zvezda obsahuje 4 rámčeky z tmavošedého a dosť mäkkého plastu, plus rámček čírych dielov. Pri pohľade na rámčeky je jasné, že sú navrhnuté univerzálne, pre viacej verzií Fishbeda. Myslím, že je ešte v ponuke okrem bisa aj MiG-21PFM.
Mnoho prvkov v kite je veľmi potešiteľných. Napr. delené brzdiace štíty, dostatočne hlboká predná podvozková šachta a delené trupové častí šachiet hlavných podvozkov. Potešujúca je aj úroveň spracovania detailov ako sú podvozkové nohy a kolesá, kryty podvozkových šachiet, interiér a výtoková tryska.

Chrbát trupu je delený, čo dáva istú výhodu pri prípadnej konverzií na verziu MF.

Z prídavnej výzbroje sú priamo v kite k dispozíci 2x RS R-60 s adaptérmi bez adaptérov (žiaľ), 2x RS R-3S s adaptérmi, 2x blok neriadených striel UB-16,  2x bomba 1 pár pomocných štartovacích rakiet. Žiaľ, v kite je len jedná prídavná nádrž, ktorú je tým pádom možné zavesiť len pod trup. Paneláž je znázornená negatívne a dosť jemne. Obávam sa, že časť z nej sa môže stratiť.

Prekryt kokpitu je delený a podľa mňa akceptovateľnej hrúbky.

K obom kitom som si dokúpil 2x sadu leptov od PART. V tej sade nechýba nič doležité a ani nevadí, že nie je farebná. Výborný produkt!

Ďalšími použiteľnými doplnkami k tomúto kitu sú resinová sedáčka KM-1 od Pavla Models a lapače vzduchu od Quickboost. V ponuke QB je aj chrbát trupu so SOP pre verziu MF, určené síce pre kit Fujimi, ale snáď to bude použiteľné aj pre konverziu zo Zvezda kitu.

Na neskoré verzie MiG-21MF/bis existuje nepreberné množstvo atraktívnych kamufláži a markingov. Teda od začiatku mám problém si vybrať dvojicu, do ktorej sa pustím. Najprv som uvažoval o dvojici: rumunský Lancer v šedej kamufláži + bulhársky bis v aktuálnom markingu, teda niečo na tému súčasné NATO Fishbedy. Preto som si kúpil aršík nálepiek od Linden Hill na neskoré varianty MiG-21


Páčia sa mi aj chorvátske bisy v aktuálnej "Lizard" kamufláži. Tieto migy prešli čiastočnou modernizáciou u rumunov, niečo v štýle Lancerov. Pri hľadaní vhodných nálepiek na nete, z ktorých by som skombinoval požadovaný chorvátsky marking, som narazil na pre mňa neznámeho nemeckého výrobcu El Presidente Decals, ktorý má v ponuke zaujímavý aršík "Fancy Fishbeds", kde je priamo obsiahnutý marking "Lizard" chorvátskej mašiny. A nielen to...sú tam ďalšie zaujímavé kamufláže ešte zaujímavejsích užívateľov Fishbedov. Keďže preferujem európske letectvá, tak ma ešte dosť zaujal najaktuálnejší marking na srbský MiG-21bis v efektnej šedo-šedej kamufláži z oboch strán. Tento decal set je pripravený skutočne profesionálne. Súčasťou neho je malá brožúrka s popisom a farebnými fotografiami skutočných predlôh. V prípade chorvátskej mašiny sú obrázkovo zdokumentované všetky, na povrchu viditeľné zmeny po modernizácii (antény, čídlá,...).


No a teráz som skutočne v rozpakoch, do akej dvojice sa pustím. V hre je spomenutý rumunský Lancer/bulhársky bis, alebo rumunský Lancer/chorvátsky lizard bis, alebo chorvátsky lizard bis/srbský bis v atraktívnej kamufláži. Ťažko vybráť z tak atraktívnych možností. Jedinou podmienkou pre mňa je, že sú ešte (dúfam) v aktívnej službe. Ale momentálne preferujem poslednú spomenutú dvojičku.

Pre popisky som si zakúpil ešte "Stencil data" aršík od Begemot. Síce sú to pôvodné popisky, asi v azbuke, ale sú tak slabo čitateľné, že niečo málo z nich, ak bude treba, využijem. Práve na chorvátskych mašinách je viditeľných množstvo stencils...

Nie som expert na skúmanie obrysovej presností Fishbedov, je to tenký ľad...Kompetentný článok o tejto problematike bol pár rokov dozadu publikovaný v Modelář Extra. Jediné čo som urobil, som si zrovnal často diskutované priemery trupu pred kokpitom. Subjektívne sa mi Fishbed od KP zdá v tejto partii na pohľad príliš chudý a Fishbed od Fujimi príliš vypasený. Tak som všetky trupy (KP, Fujimi, Zvezda) zrovnal s výkresom verzie MF z publikácie od Jakab. Najbližšie k výkresu sa priblížoval práve trup od Zvezdy. Nie je úplne presný, niekoľko desatín mm je hrubší, ale zo všetkých troch zrovnávaných sa mi pozdáva najviac. Ale je to môj subjektívny pohľad na vec. Zvezdu som ešte nestaval. Fujimi sa stavala veľmi príjemne, ale má svoje tvarové nedostatky. KP som postavil niekoľko, ale tento kit má svoje najlepšie časy dávno za sebou. Tak najbližšie si skúsim pre zmenu Zvezdy  a tým nahradím vo vitrínke moju slovenskú milku Mig-21MF od Fujimi, teda s bis chrbátom :)
Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára