pondelok 20. júna 2011

Mi-2T Hoplite, Hobby Boss 1/72


Stavebnica obsahuje 3 rámčeky dielov zo stredne šedého plastu a 1 rámček čírych dielov. Každy rámček je osobitne zatavený v sáčku a diely, ktoré by mohli byť ľahko zlomené sú ešte extra chránené. Tento štýl balenia a ochrany ľahko poškoditeľných dielov je už u HB kitov štandardom .

Manuál je veľmi prehľadný a ponúkané markingy a kamufláže sú vytlačené vo farbe.

Kit ponúka 2 markingy. Jeden pre poľské letectvo a druhý pre ruské letectvo:

Aršík nálepiek tiež obsahuje marking pre stroj ukrajinského letectva, ale nikde v manuály nie je ani nákres ani zmienka, ako je možné tieto ukrajinské znaky použiť. Oprava, viď komentár pod článkom. Žiaľ, červené popisky nie sú moc ostré a čitateľné.

Pohľad na rámček A:


Pohľad na rámček B:





Pohľad na rámček C:







Pohľad na rámček D s čírymi dielmi. Osobne považujem za veľmi rozumné u vrtuľníkov 1/72 riešiť prednú časť trupu v jednom celku ako číry diel. Počas stavby je jednoduchšie vymaskovať číre sklá a stĺpiky medzi nimi potom nastriekať, ako vlepovať oddelené sklá do extra trupu, ktoré aj tak treba nakoniec maskovať. V prvom prípade sa skôr dosiahne čistý a uspokojivý výsledok. Znázornenie stierača je dosť veľkým nešťastím tohoto kitu. Určite lepším riešením v tomto prípade by bolo vôbec neznázorňovať tento stierač a nechať to na modelára na dorobenie alebo použitie leptanej verzie stieračov. Osobne ma mrzí, že aspoň jedni dvierka pilotov nie sú otvorené.

Čo sa týka dostupných doplnkov pre tento kit, tak zatiaľ nič špeciálne nebolo ponuknuté na trhu. Je to ešte príliš horúca novinka. Ale niečo vzniklo pre staršie kity od Smeru alebo Propagteamu. Neviem či má zmysel investovať do resin setu od Pavla models C72012. Samotný HB kit ponúka dosť dielov do kokpitu, tak asi jednoduchšie bude ísť cestou vylepšovania originál kokpitu ako jeho náhrady týmto Pavla resinovým setom. 

Propagteam má v ponuke leptanú sadu Mi-2 pre kit od Intech. Kto tento lept vlastní, môže z neho využiť veľké množstvo detailov aj pre nový HB kit, aspoň pokiaľ nebude v ponuke sada, špeciálne navrhnutá pre tento kit. Kto Extratech lept nemá, počká si radšej na nejakú špecialitu určenú pre tento kit...teda ak stavba nie je urgentná :)

V 90's vyšlo v jednom z čísel časopisu Zlínek monografia na tému Mi-2. Okrem stručnej histórie, popisu variant, množstva fotiek detailov a interiéru, obsahuje táto monografia aj pekný výkres v 1/72.

Kit  veľmi pekne "sadol" na výkres uverejnený v Zlínku v mierke 1/72. Zároveň je krásne spracovaný a drží vysoký štandard vrtuľníkov 1/72 od HB. A aj vďaka svojej priaznivej cene nahradí veľmi rýchlo v kitníkoch staré modely od Propagteamu, Smeru, Okit atď, z ktorých ostanú využiteľné akurát tak nálepky s českými alebo slovenskými markingami.

2 komentáre:

  1. Paľo myslím si, že nemáš celkom pravdu v tom, že nie je v návode vyznačené, ktoré dekaly majú ísť na Ukrajinskú Mi-2.
    Ak si pozorne pozrieš farebnú schému na Sovietsku Mi-2, tak v zátvorkách sú napísané čísla dekalov,platné pre Ukrajinský marking
    štýlom 1 or (17), resp. 5 or (4).
    Teda 4 a 17 ide na Ukrajinský stroj.

    Roman Šoltész

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Aha, tak to som si nevšimol. Ďakujem za upresnenie!

    OdpovedaťOdstrániť